Ebru Örneği Adana

Ebru

Thumbnail image 

Ebru

Ebru sanatı tarihimizin birer yansımasıdır.  En eski ebru ise 1554 yılına ait bir Malik-i Deylemi yazılın bir ebrudur. Hafif ebru sanatı denilen bu ince çalışma için uzunca çalışmalar yapmak gereklidir. Hemen herkesin yapabileceği bir çalışma değildir. Bu bilgilere göre ebrunun çıktığı tarih 15. yy’a kadar inebilir. Bu tarih üzerinden yazı olarak tarih atılmış ebru çalışması sayesinde varılmıştır. Fakat bu çalışmanın bu aşamaya gelmesi içinde yıllar geçmesi gerekir. Bu tarih aslında doğru bir gösterge değildir.


Yapılan araştırmalara göre İsviçre’de yayınlanan Palette dergisinde ebrunun 1447 yılına kadar dayandığından bahsedilmektedir. Mehmed Ali Kağıtçı’ya ait bir makalede Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan bir çalışmada bu yazının görüldüğü belirtilmektedir. Fakat belgenin numarası makalede yazılmadığı için araştırmacılar bu ebruya erişememiştir.


Maalesef geleneksel Türk El Sanatlarından bahseden kitapların hiçbirinde ebru ile ilgili bilgilere rastlanamamakta, bu durumda ebrunun tarihi ile ilgili muammanın devam etmesine sebep olmaktadır. Sonuç olarak kütüphanelerde ebruculuk tarihine dair eski bir yazılı kaynak ele geçmedikçe bu muamma devam edeceğe benzemektedir.


Thumbnail image 

Adanada Ebru Kim Yapıyor, Adanada Ebru Kursları, Adanada Ebru Siparişi Yaptırmak İstiyorum Nereye Yaptırabilirim, Adanada En Güzel Ebru Yapanlar, Adanada Eski Usul Osmanlı Ebrusu, Adanada Yeni Ebrucular, Adanada Yeni Usul Ebru Kursları