Ebru Sanatının Çeşitleri

Thumbnail image 

Ebru Sanatının Çeşitleri


Ebrunun en çok kullanılan çeşitlerinden biride tarak ebrudur. Dökülen boya üzerinde enine ve boyuna gel git yapılması sonucu ortaya çıkar. Tarak ebru yapmak için gel git yapılırken son yapılan hareket paralel olarak ayarlanır. Gel git yapılmadan veya yapıldıktan sonra istenirse şal ebru da uygulanabilir veya ustanın tarzına göre bülbül yuvası ebrusu da eklenebilir.


Tarak ebrunun diğer çeşidi de tarak bukettir. Tarak ebru yapıldıktan sonra geniş bir tarak şeklinde baklama dilimi şeklinde ebruya tarama yapılır. Şal veya gelgit üzerine serpme yaparken fırça iyice sıkılmalı, kalan boya da silkerek atılmalıdır. Bu işlem sırasında yüksekten püskürtmek önemlidir. Üstteki boya her zaman alttakinden daha açık olmalıdır.


Tarak ebrunun diğer çeşidi ise taraklı ebrudur. Ebru teknesinin eninden 5mm. küçük tahtalarla, belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne, tel veya ince çivi ile hazırlanan taraklar kullanılarak yapılır.


Rus Sanatının Çeşitleri, Ebru Sanatı Ne Alemde, Ebru Sanatında Kullanılan Teknikler, Ebru Sanatında Çeşitlilik  Ebru Örnekleri, Çok Hoş Ebru Örnekleri, Ebru Sanatı İle İlgili En Güzel Örnekler, Ebru Örneklerinde Bir Numara, Ebru Sanatının Bolluğu, Ebru Sanatının Yokluğu ile ilgili bilgi almak ve doğru bir adreste eğitim alarak başarılı çalışmalar yapmak için kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.


Thumbnail image 

Çocuk Kursu, Çok Hoş Ebru Örnekleri Adana, Ebru Örneklerinde Bir Numara Adana, Ebru Sanatı İle İlgili En Güzel Örnekler Adana, Ebru Sanatı Ne Alemde Adana, Ebru Sanatında Kullanılan Teknikler Adana, Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu, Hobi Kursu, Karakalem Kursu, Resim Kursu, Sanat Kursu, Yetenek Kursu